Ambasador Chin Liu Guangyuan spotkał się ze studentami SWPS
2018-12-15 16:53

14 grudnia 2018 roku Ambasador Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce Liu Guangyuan przyjął w Ambasadzie Kierownika Katedry Studiów Azjatyckich profesora doktora habilitowanego Krzysztofa Gawlikowskiego oraz ponad 80 studentów SWPS.

Ambasador gorąco powitał przybyłych gości i powiedział, że pomimo olbrzymiej odległości dzielącej Polskę i Chiny obustronna tradycyjna przyjaźń jest oparta na solidnych podstawach. Przypomniał, że Polska jest jednym z pierwszych krajów, które nawiązały stosunki dyplomatyczne z Chińską Republiką Ludową już w 1949 roku. Dodał także: „W tym okresie nasze relacje przetrwały niejedną burzę na arenie międzynarodowej jednocześnie nieustannie się rozwijając oraz przynosząc rzeczywiste korzyści dla obu krajów i narodów. W tym roku obchodzimy 40. rocznicę Reform i otwarcia, a Polska stulecie odzyskania niepodległości. Patrząc na historię obu narodów można dostrzec w jaki sposób podźwignęliśmy się z wojennych ruin, a podobne doświadczenia sprawiają, że nasze narody mogą lepiej się rozumieć i znaleźć wspólny język. Obecnie obydwa kraje przeżywają niezwykle ważny okres szybkiego rozwoju gospodarczego i narodowego odrodzenia, dlatego konieczne jest, byśmy razem wykorzystali nowe szanse stworzone przez udział w inicjatywie Pasa i szlaku".

Ambasador zachęcił studentów do intensywnej nauki oraz odwagi w snuciu ambitnych planów, a także wizyty w Chinach, która umożliwiłaby lepsze poznanie obu kultur. „Mam nadzieję, że wszyscy dołożą swoich starań na rzecz rozwoju naszych stosunków, tak by nasza przyjaźń przetrwała w następnych pokoleniach" – zakończył swoje wystąpienie Ambasador Chin.

Kierownik Katedry Studiów Azjatyckich SWPS, znany i ceniony polski sinolog, profesor Krzysztof Gawlikowski podziękował za zaproszenie oraz serdeczne przyjęcie. „Katedra Studiów Azjatyckich od dawna prowadzi badania w zakresie studiów sinologicznych oraz azjatyckich. Nasi studenci przejawiają głębokie zainteresowanie Chinami oraz ich kulturą, a w przyszłości wielu z nich pragnęłoby zostać ekspertami w dziedzinie sinologii bądź studiów azjatyckich, by pogłębiać wzajemne zrozumienie i działać na rzecz obustronnego zbliżenia. Dzisiejsze wydarzenie jest niezwykłą okazją dla studentów, by lepiej poznać kulturę Państwa Środka i jestem przekonany, że będzie ono źródłem inspiracji dla wszystkich" – oświadczył profesor i dodał, że wyraża nadzieję, iż kontakty między Ambasadą a uczelnią będą kontynuowane.

Następnie uczestnicy wzięli udział w projekcji filmu przedstawiającego życie rodzinne we współczesnych Chinach oraz porozmawiali z młodymi chińskimi pracownikami dyplomatycznymi. W czasie ożywionej wymiany zdań podzielili się wrażeniami po obejrzeniu filmu, a także spostrzeżeniami na temat rozwoju politycznego, ekonomicznego i społecznego Państwa Środka oraz różnicami kulturalnymi między naszymi narodami.