Chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi spotkał się z polskim ministrem spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim
2024-02-19 22:20

17 lutego 2024 r. członek Biura Politycznego Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin (KPCh) i minister spraw zagranicznych Wang Yi spotkał się z polskim ministrem spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim przy okazji odbywającej się Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.



Wang Yi podkreślił, że od nawiązania stosunków dyplomatycznych 75 lat temu, relacje polsko-chińskie stabilnie się rozwijają i stają się coraz lepsze. Oba kraje powinny nadal trzymać się idei przyjacielskiej współpracy, podkreślać pozytywne aspekty wzajemnego szacunku i zaufania oraz wspólnie promować dalszy rozwój stosunków dwustronnych tak, aby mogły one wejść na jeszcze wyższy poziom. Wang Yi przekazał, że rząd chciałby wzmocnić zaufanie polityczne pomiędzy Chinami a Polską, pogłębić wzajemnie korzystną współpracę, wspólnie opowiadać się za multilateralizmem, wspierać Organizację Narodów Zjednoczonych w jej działaniach, a także wspólnie przeciwstawiać się hegemonii i polityce siły.

Minister Sikorski podkreślił, że Polska była jednym z pierwszych krajów, które nawiązały stosunki dyplomatyczne z Chinami i zawsze wspierała politykę jednych Chin. Polski rząd jest pod wrażeniem światowej sławy osiągnięć w rozwoju Chin i jest gotowy wzmocnić współpracę z Państwem Środka na wysokim szczeblu - zorganizować spotkanie Komitetu Międzyrządowego Polska-Chiny i zaplanować kolejne etapy współpracy w różnych dziedzinach. Ponadto, Polska liczy na wsparcie Chin dla regionu Europy Środkowo-Wschodniej w sprawach międzynarodowych.

Wang Yi powiedział, że rząd chiński docenia przyjazną politykę Polski w stosunku do Chin, a także fakt, że Polska patrzy na rozwój Chin w sposób obiektywny. Przyspieszenie w rozwoju Polski cieszy Chiny, a chiński rząd wspiera Polskę w jej chęci odgrywania jeszcze większej roli na arenie międzynarodowej i regionalnej.

Chiny są gotowe współpracować z Polską w celu jak najszybszego zwołania posiedzeń Polsko-Chińskiej Komisji ds. Współpracy Gospodarczej, Chińsko-Polskiego Komitetu Współpracy Naukowo-Technologicznej oraz innych spotkań by podsumować ich rezultaty i osiągnięcia, a także zorganizowania w odpowiednim czasie spotkania Komitetu Międzyrządowego Polska-Chiny w celu zaplanowania współpracy w różnych dziedzinach i wzmocnienia wymiany doświadczeń w zakresie zarządzania. Polska jest ,,liderem" współpracy między Chinami a krajami Europy Środkowo-Wschodniej, a także istotnym miejscem docelowym dla pociągów China Railway Express. Chiny są gotowe współpracować ze stroną polską w kontekście rozwijania połączeń, wspólnie budować wysokiej jakości ,,Pas i Szlak”, a także promować Jedwabny Szlak nowej ery.

Obaj ministrowie wymienili również swoje poglądy na temat kryzysu na Ukrainie i innych kwestii będących przedmiotem wspólnego zainteresowania.