„Globalna Inicjatywa na rzecz Zarządzania Sztuczną Inteligencją”
2023-11-17 19:00


Sztuczna inteligencja (SI), jako strategiczna technologia prowadząca do nowej rewolucji naukowo-technicznej i transformacji przemysłowej, jest nowym obszarem rozwoju ludzkości. Chociaż technologia ta przyniosła ogromne korzyści dla rozwoju społeczno-gospodarczego ludzkości, stwarza również wiele realnych zagrożeń i wyzwań, które wymagają wspólnej reakcji społeczności międzynarodowej.


Jako odpowiedzialne, duże państwo rozwijające się, Chiny zawsze przywiązywały dużą wagę do rozwoju sztucznej inteligencji i wykorzystując swą wiedzę aktywnie działały na rzecz poprawy globalnego zarządzania sztuczną inteligencją. Przewodniczący Xi Jinping w swoim przemówieniu programowym 18 października 2023 r. podczas ceremonii otwarcia III Forum Pasa i Szlaku ogłosił wysunięcie przez Chiny „Globalnej Inicjatywy na rzecz Zarządzania Sztuczną Inteligencją”. Inicjatywa ta koncentruje się na trzech aspektach: rozwoju, bezpieczeństwie i zarządzaniu sztuczną inteligencją.


Aby rozwój SI był oparty na zasadach, inteligencja musi być wykorzystana w dobrym celu


Jako główna siła napędowa nowej rewolucji technologicznej sztuczna inteligencja głęboko zmienia świat. W jakim kierunku powinien zmierzać rozwój sztucznej inteligencji? Obecnie wiele krajów zwiększa swoje inwestycje w sztuczną inteligencję oraz intensyfikuje jej zastosowanie, co z jednej strony przyczynia się do szybkiego rozwoju tej technologii, lecz z drugiej powoduje wiele konfliktów regulacyjnych, zagrożeń społecznych i wyzwań etycznych. Jeśli ta „nowa siła” nie będzie skutecznie kierowana i zarządzana w skali globalnej, może rozwijać się w niekontrolowany sposób i może być niewłaściwie wykorzystywana, stając się siłą, która hamuje postęp cywilizacji, a nawet zagraża przyszłemu przetrwaniu i rozwojowi ludzkości.


Chiny przestrzegają zasady „stawiania człowieka na pierwszym miejscu i wykorzystywania inteligencji w dobrym celu”, aby prowadzić sztuczną inteligencję w kierunku sprzyjającym postępowi ludzkiej cywilizacji. Poza tym Chiny: 1) aktywnie działają na rzecz wykorzystania sztucznej inteligencji dla wspierania zrównoważonego rozwoju i sprostania globalnym wyzwaniom, takim jak zmiany klimatu i ochrona różnorodności biologicznej; 2) sprzeciwiają się wykorzystywaniu przewagi technologicznej w zakresie sztucznej inteligencji do manipulowania opinią publiczną, rozpowszechniania fałszywych informacji, ingerowania w sprawy wewnętrzne, system społeczny i porządek społeczny innych krajów oraz do zagrażania suwerenności tych krajów; 3) opowiadają się za tym, aby rozwój sztucznej inteligencji był zgodny z obowiązującym prawem międzynarodowym i był zgodny ze wspólnymi wartościami całej ludzkości, takimi jak pokój, rozwój, sprawiedliwość, uczciwość, demokracja i wolność; 4) opowiadają się za tym, aby świat wspólnie działał na rzecz rozwoju sztucznej inteligencji i dzielił się zdobytą wiedzą na jej temat, a także przeciwstawiał się wytyczaniu ideologicznych linii lub tworzeniu zamkniętych grup w celu utrudniania rozwoju sztucznej inteligencji w innych krajach. Sztuczna inteligencja powinna stać się potężnym kołem napędowym postępu cywilizacji ludzkiej, a jedynie rozwój dla dobra jest właściwą drogą.


Aby zapewnić standardy bezpieczeństwa, zagrożenia muszą być kontrolowane


Szybki rozwój sztucznej inteligencji sprawił, że kraje na całym świecie zaczęły głęboko zastanawiać się nad zagrożeniami związanymi z tą technologią. Co należy zrobić, by sztuczna inteligencja była bezpieczna i możliwa do kontrolowania? Chiny stale podnoszą standardy w zakresie sztucznej inteligencji i poszukują równowagi pomiędzy nadzorem technicznym a innowacyjnym rozwojem. Od ogłoszenia „Planu Rozwoju Sztucznej Inteligencji Nowej Generacji” w 2017 r., aż do ogłoszenia „Środków administracyjnych dla Generatywnych Usług Sztucznej Inteligencji” i „Białej Księgi w sprawie Standaryzacji Bezpieczeństwa Sztucznej Inteligencji” w 2023 r., Chiny cały czas kładły nacisk na utrzymanie technologicznych trendów rozwojowych, poszukiwały skutecznych sposobów zapobiegania i kontroli zagrożeń oraz ciągle wzmacniały standardy gwarantujące bezpieczny rozwój sztucznej inteligencji.


Po wielu latach praktyki i badań, Chiny opowiadają się za tym, aby społeczność międzynarodowa wzmocniła działania na rzecz budowy standardów bezpieczeństwa sztucznej inteligencji oraz ustanowiła system testowania i oceny poziomów ryzyka tej technologii, aby móc stale poprawiać bezpieczeństwo, niezawodność, możliwości kontroli i równość w wykorzystaniu technologii sztucznej inteligencji. Poza tym Chiny popierają utworzenie globalnych ram i standardów zarządzania sztuczną inteligencją w drodze szerokiego konsensusu przy pełnym poszanowaniu polityk i praktyk różnych krajów. Mogą one wskazywać nie tylko kierunek rozwoju bezpieczeństwa sztucznej inteligencji w Chinach, ale także zapewnić podstawę ideową dla zapobiegania i kontroli globalnych zagrożeń związanych ze sztuczną inteligencją.


Aby zapewnić gwarancję dla zarządzania SI, współpraca musi stać na pierwszym miejscu


Wraz z nadejściem ery inteligentnych technologii, zmiany w międzynarodowym modelu pracy przyspieszają, dlatego należy pilnie rozwiązać problemy luk technologicznych i rozwojowych. Jakiego rodzaju sztucznej inteligencji potrzebuje świat? Chiny opowiadają się za zapewnieniem gwarancji dla globalnego zarządzania sztuczną inteligencją. Proponujemy dyskusję w ramach Organizacji Narodów Zjednoczonych na temat ustanowienia międzynarodowego organu zarządzającego sztuczną inteligencją, wzmocnienia międzynarodowej współpracy i pomocy dla krajów rozwijających się, zniwelowania przepaści w zakresie inteligentnych technologii i ich zarządzania oraz zapewnienia równych praw, równych szans oraz równych zasad rozwoju i zarządzania sztuczną inteligencją we wszystkich krajach.


Chiny aktywnie uczestniczą w międzynarodowej współpracy dotyczącej sztucznej inteligencji, demonstrując zaangażowaną i odpowiedzialną postawę dużego kraju. W 2019 r. formalnie utworzono chińsko-polskie Laboratorium Sztucznej Inteligencji, ustanawiając obustronnie korzystną współpracę w dziedzinie sztucznej inteligencji, jak również otwierając nowe pole dwustronnej współpracy naukowej i technologicznej między Chinami a Polską. Kilka dni temu Chiny wysłały swoich przedstawicieli na Globalny Szczyt Bezpieczeństwa Sztucznej Inteligencji w Wielkiej Brytanii, gdzie na otwierającym spotkaniu plenarnym przedstawili oni chińskie propozycje dotyczące globalnego zarządzania sztuczną inteligencją i zaangażowali się w aktywną wymianę poglądów z zainteresowanymi krajami.


Chiny uważają, że w kontekście wielu wyzwań dla globalnego pokoju i rozwoju, wszystkie kraje powinny stać na straży wspólnej, kompleksowej, zrównoważonej i opartej na współpracy koncepcji bezpieczeństwa, a także powinny poprzez dialog i współpracę budować wspólny konsensus, jak również budować otwarty, sprawiedliwy i skuteczny mechanizm zarządzania, aby wspólnie promować zdrowy, uporządkowany i bezpieczny rozwój globalnej sztucznej inteligencji.


Sztuczna inteligencja to zagadnienie, które wpływa na losy całej ludzkości i dotyczy wszystkich krajów na świecie. W obliczu oczekiwań społeczności międzynarodowej, Chiny w odpowiedzialny sposób, w oparciu o praktykę i doświadczenie, przedstawiły światu chińską propozycję globalnego zarządzania sztuczną inteligencją. Jesteśmy gotowi współpracować ze społecznością międzynarodową w celu promowania globalnego zarządzania sztuczną inteligencją w sposób skoordynowany, zgodnie z koncepcją szerokich konsultacji dla wspólnego wzrostu i wzajemnych korzyści, tak aby sztuczna inteligencja mogła lepiej wspierać rozwój świata i wszystkich krajów oraz lepiej promować budowę wspólnoty ludzkiego losu.