Inicjatywa Globalnego Rozwoju promuje wspólny rozwój całego świata
2023-10-09 16:15

Dzisiejszy świat jest pogrążony w chaosie, mierzy się z wieloma niespotykanymi wcześniej kryzysami i wyzwaniami. Ożywienie gospodarcze napotyka trudności, luka rozwojowa nieustannie się powiększa, punkty zapalne pojawiają się jeden po drugim, nasilają się konflikty geopolityczne, a globalny proces rozwojowy cofa się, wciąż ponad 800 milionów ludzi cierpi z powodu głodu, 700 milionów nie ma dostępu do prądu, 200 milionów straciło pracę, a 100 milionów osób stało się uchodźcami bądź przesiedleńcami. W obliczu kryzysów oraz wyzwań, będąc odpowiedzialnym mocarstwem, Chiny aktywnie wnoszą chińską mądrość oraz chińskie rozwiązania problemów rozwojowych. We wrześniu 2021 roku, przewodniczący Xi Jinping podczas debaty generalnej 78. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych zaproponował Inicjatywę Globalnego Rozwoju, podkreślając że rozwój jest kluczem do dobrobytu, dlatego należy uznać go za kwestię priorytetową, promować stawianie człowieka w centrum, uniwersalną tolerancję, innowacyjność, harmonię między człowiekiem a naturą oraz nastawienie na działanie.


Od ponad roku, Inicjatywa Globalnego Rozwoju wyznacza realną drogę do przyśpieszenia procesu wdrożenia Agendy na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030, tworzy platformy współpracy oraz gromadzi zasoby rozwojowe, odpowiadając w ten sposób na wyzwania rozwojowe. Inicjatywa umożliwiła skutecznie wypracowanie konsensusu między wieloma stronami. Już ponad 100 krajów i organizacji międzynarodowych wyraziło poparcie dla tej Inicjatywy, a prawie 70 krajów dołączyło do Grupy Przyjaciół Inicjatywy Globalnego Rozwoju ONZ. Inicjatywa promuje współpracę między wieloma stronami, które wspólnie utworzyły Międzynarodową Sieć Współpracy Międzyludzkiej na rzecz walki z ubóstwem, wspólnie przygotowały ustanowienie Światowego Sojuszu na rzecz Rozwoju Zawodowej Edukacji Technicznej, a podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ przestawiły propozycję w sprawie zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego. Inicjatywa nieustannie polepsza kwestie zbierania funduszy, dzięki niej powstał Fundusz na rzecz Współpracy Południe-Południe oraz Globalnego Rozwoju, a także Fundusz Powierniczy ONZ na rzecz Pokoju i Rozwoju. Inicjatywa nieustannie czyni postępy przy tworzeniu platform współpracy, takich jak Globalne Centrum Promowania Rozwoju, Otwarta Biblioteka Projektów, oraz Centrum Współpracy dotyczącej zmian klimatu w Chinach i na wyspach Pacyfiku.


Obecnie Chiny wszechstronnie promują wielkie odrodzenie narodu chińskiego poprzez modernizację w stylu chińskim, a dążąc do własnego rozwoju jednocześnie promują wspólny rozwój wszystkich krajów. Chiny tworzą nowe możliwości dla świata i promują budowę wspólnoty ludzkości, którą łączy wspólna przyszłość. Chiny stały się głównym partnerem handlowym ponad 140 krajów i regionów, a chiński średni wkład w światowy wzrost gospodarczy przez 10 lat z rzędu wyniósł ponad 30%. Najnowsze dane ukazują, że w maju całkowita sprzedaż detaliczna towarów konsumpcyjnych w Chinach wzrosła o 12,7% w stosunku do zeszłego roku. W okresie od stycznia do maja, w ujęciu rok do roku chińskie inwestycje w środki trwałe wzrosły o 4%, a inwestycje infrastrukturalne i przemysłowe odpowiednio wzrosły o 7,5 oraz 6%, a wartość dodana przemysłu produkującego sprzęt powyżej określonej wielkości z roku na rok wzrosła o 6,8%. Od stycznia do maja całkowity wolumen importu i eksportu Chin wzrósł o 4,7% z roku na rok, co ukazuje prężność handlu zagranicznego, z czego import i eksport prywatnych przedsiębiorstw wzrósł o 13,1%, co stanowi 52,8% całkowitej wartości importu i eksportu, i oznacza wzrost o prawie 4% w  stosunku do tego samego okresu zeszłego roku. Całkowity wolumen importu i eksportu Chin z i do krajów „Pasa i Szlaku” z roku na rok wzrósł o 13,2%. Chińska gospodarka znajduje się w dobrej sytuacji i jest w stanie osiągnąć stabilizację i ożywienie. Znaczące międzynarodowe organizacje gospodarcze wykazują optymistycznie nastawienie w stosunku do chińskiej gospodarki. Według Børge Brende, prezesa Światowego Forum Ekonomicznego, prawdopodobnie w tym roku chińska gospodarka przyczyni się do 36% globalnego wzrostu. W tym roku międzynarodowe instytucje kolejno podnosiły przewidywania dotyczące wzrostu gospodarczego Chin. W czerwcu Bank Światowy dostosował prognozę wzrostu gospodarczego Chin w bieżącym roku do 5,6%, a Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje że tegoroczny wzrost gospodarczy Chin wyniesie 5,2%. Uważa się, że wraz z postępem w kwestii zwiększania wysokiego poziomu otwarcia Chin na świat zewnętrzny, przewaga rynku masowego oraz zrównoważone uwalnianie potencjału popytu krajowego, spowoduje że Chiny z pewnością nadadzą nowy impuls do globalnego ożywienia i wzrostu gospodarczego.


W ostatnich latach, stosunki chińsko-polskie stabilnie się rozwijają, a rezultaty pragmatycznej współpracy gospodarczej są znaczące. Od 2005 roku, przez 18 lat z rzędu Polska była największym partnerem handlowym Chin w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. W ciągu ostatnich 5 lat, pomimo wpływu pandemii i innych niekorzystnych czynników, w przeciwieństwie do panującego trendu, wolumen obrotu handlowego między Chinami, a Polską wzrósł z 24 miliardów 420 milionów do 43 miliardów 720 milionów dolarów amerykańskich.   Według chińskich statystyk, w okresie od stycznia do maja bieżącego roku, całkowity wolumen wymiany handlowej między Chinami, a Polską wyniósł 17 miliardów 640 milionów dolarów amerykańskich, co stanowi wzrost od 1,8% w stosunku do zeszłego roku. Chińskie inwestycje w Polsce, obejmujące transport i logistykę, odnawialne źródła energii, pojazdy elektryczne oraz wiele innych dziedzin, wyniosły prawie 4 miliardy dolarów amerykańskich. Warto zauważyć, że dokonano kolejnego przełomu w kwestii dostępu polskich produktów rolnych do Chin. W czerwcu tego roku Generalna Administracja Celna ChRL i Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi Polski podpisały protokół dotyczący eksportu mięsa wołowego, eksportu owoców borówki oraz karm dla zwierząt domowych do Chin, co stworzyło dogodne warunki dla eksportu polskich wysokiej jakości produktów rolnych.


Stulenie zmiany narastają, jest to era pełna wyzwań oraz nadziei. Rozwój jest złotym kluczem do rozwiązania wszelkich problemów. Będąc orędownikiem Inicjatywy Globalnego Rozwoju, Chiny cały czas podtrzymują ducha partnerstwa, otwartości, tolerancji oraz zapraszają, wielu partnerów, w tym Polskę, do dołączenia do współpracy w zakresie tej Inicjatywy oraz promowania wejścia w nowy etap globalnego rozwoju, tak aby zbudować jak najszerszą koalicję w sprawie terminowego osiągnięcia celów Agendy na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030.